Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to w wielkim skrócie leczenie operacyjne jamy ustnej oraz przyległych jej okolic. Wspomniany dział medycyny obejmuje nie tylko ekstrakcję, a więc mówiąc potocznie – usuwanie zębów, ale także sporo innych zabiegów z zakresu stomatologii. Zabiegi z dziedziny chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są w gabinetach za pomocą specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu, który umożliwia dokonanie pełnej diagnostyki, a także dokładne monitorowanie wykonywanych podczas zabiegów czynności.

Zabiegi te wykonuje się oczywiście w znieczuleniu, by oszczędzić pacjentowi zbędnego bólu i stresu. Jeżeli chodzi o szczegółowe zabiegi, które wchodzą w skład całej gałęzi chirurgii stomatologicznej, to możemy wyróżnić wśród nich, między innymi: usuwanie zębów mądrości, czyli tak zwanych „ósemek”, resekcję wierzchołka korzenia, naprawę pęknięć w kościach szczęki i żuchwy, odbudowę kości, czyli mówiąc fachowym językiem – augmentację oraz przeszczep dziąsła.

Z kolei stomatologia zachowawcza jest działem stomatologii poświęconym profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu ubytków powstałych na jej skutek. Częścią stomatologii zachowawczej jest leczenie endodontyczne, czyli kanałowe (endodoncja) zalecane przy naprawdę zaawansowanych ubytkach próchniczych. Takie usługi możemy wyszukać w internecie wpisując przykładowo „leczenie kanałowe kraków„. Oprócz tego, leczenie próchnicy zębów polega także na odbudowie tkanek zęba za pomocą wypełnienia w postaci materiału światłoutwardzalnego. Należy także wspomnieć, że do działu stomatologii zachowawczej zalicza się również stomatologię estetyczną.